Jako Poseł do Parlamentu Europejskiego działam obecnie w 6 komisjach na różnych stanowiskach. Poniżej możesz zobaczyć, czym zajmują się komisje, w których pracuję.
Członek
Komisja TRAN odpowiada w Parlamencie Europejskim za wspólne prawodawstwo dotyczące transportu w UE, w tym transportu kolejowego, drogowego, śródlądowego, morskiego i lotniczego. Ujednolicone przepisy regulują sposób świadczenia usług na rynku i bezpieczeństwo transportu. Komisja TRAN jest również odpowiedzialna za transeuropejskie sieci transportowe (TEN-T), które mają kluczowe znaczenie dla poprawy połączeń transportowych między państwami członkowskimi.

Celem procedury składania petycji w Parlamencie Europejskim jest zagwarantowanie obywatelom możliwości komunikowania się z Parlamentem i korzystania z prawa do składania petycji, które jest jednym z podstawowych praw wszystkich obywateli i mieszkańców Europy, zapisanym w Traktacie oraz w Karcie praw podstawowych. Szczegółowe informacje na ten temat można znaleźć w traktacie lizbońskim.

Dzięki składanym petycjom Parlament, za pośrednictwem Komisji Petycji, może stale weryfikować sposób wdrażania prawodawstwa europejskiego oraz mierzyć zakres, w jakim instytucje europejskie odpowiadają na kwestie będące w centrum zainteresowania obywateli.

Delegacja do Wspólnego Zgromadzenia Parlamentarnego OACPS–UE (Organizacji Państw Afryki, Karaibów i Pacyfiku oraz Unii Europejskiej) składa się z przedstawicieli Parlamentu Europejskiego oraz państw członkowskich OACPS, którzy wspólnie debatują nad sprawami politycznymi, gospodarczymi i społecznymi dotyczącymi współpracy między regionami. Zgromadzenie to ma na celu wzmacnianie relacji między Europą a państwami OACPS, promując rozwój, demokrację i poszanowanie praw człowieka.

Delegacja do Zgromadzenia Parlamentarnego Karaiby–UE składa się z przedstawicieli Parlamentu Europejskiego oraz parlamentów krajów karaibskich, którzy wspólnie omawiają kwestie współpracy politycznej, gospodarczej i społecznej między regionami. Celem tego zgromadzenia jest wzmacnianie relacji między UE a Karaibami, promowanie zrównoważonego rozwoju, demokracji oraz praw człowieka.

Zastępstwo

Komisja Handlu Międzynarodowego (INTA) w Parlamencie Europejskim zajmuje się kształtowaniem polityki handlowej Unii Europejskiej, w tym negocjacjami umów handlowych oraz monitorowaniem ich wdrażania. Komisja ta odgrywa kluczową rolę w promowaniu międzynarodowej współpracy gospodarczej oraz obronie interesów handlowych UE na arenie globalnej.

Delegacja do spraw stosunków z Indiami w Parlamencie Europejskim zajmuje się utrzymywaniem i rozwijaniem dialogu politycznego oraz gospodarczego między Unią Europejską a Indiami. Delegacja ta promuje współpracę w kluczowych obszarach, takich jak handel, prawa człowieka, zmiany klimatyczne i bezpieczeństwo.

Czym są komisje w PE?

Aby przygotować prace Parlamentu Europejskiego podczas posiedzeń plenarnych posłowie są przydzielani do stałych komisji, z których każda specjalizuje się w odrębnej dziedzinie.

Komisje parlamentarne odbywają posiedzenia raz lub dwa razy w miesiącu w Brukseli, a ich obrady są jawne. W komisjach parlamentarnych posłowie opracowują projekty legislacyjne i sprawozdania z własnej inicjatywy, wprowadzają poprawki i głosują nad nimi, analizują propozycje Komisji i Rady oraz, w razie potrzeby, sporządzają sprawozdania, które są przedstawiane na posiedzeniach plenarnych.

Parlament Europejski może również tworzyć podkomisje i specjalne komisje tymczasowe, które zajmują się konkretnymi problemami, lub komisje śledcze w ramach swoich kompetencji kontrolnych, które służą do badania doniesień o złym stosowaniu unijnych przepisów.

Więcej informacji o komisjach możesz uzyskać na stronie Biura w Polsce Parlamentu Europejskiego:

Commissions